Diş Temizliği

Diş Temizliği

Diş Temizliği Hakkında Doğru Bildiğimiz Yanlışlar!

Diş taşı, mineralize olmuş bakteri plağıdır. Mineralize yapısı nedeniyle fırçalama ile uzaklaştırılamaz. Pürüzlü yapısı nedeniyle daha fazla plak tutunmasına ve çoğalmasına izin verir…

Dişeti kenarına uyguladığı baskı ile irritasyon yaratır ve dişeti çekilmesine sebep verir.

YANLIŞ= Diş taşları temizlendikten sonra daha çok diş taşı oluşur ve devamlı temizletmek gerekir.

DOĞRU= Düzenli ve doğru fırçalama diş taşı oluşumunu engeller. Ancak oluşmuş taşların mutlaka hekim tarafından temizlenmesi gerekir.

YANLIŞ= Diş taşı temizliği dişin minesine zarar verir.

DOĞRU= Mine vücutta bulunan en sert dokudur. Diş hekimi aletleri dental dokuların sertlik dereceleri göz önünde bulundurularak uygun metallerden yapılır. Diş taşı temizliği diş hekimi tarafından yapılırsa minenin zedelenmesine neden olmaz.

Merak edenler için;

BİLİMSEL= Mine dokusu çok fazla mineral tuzu içerir. Minerallerin sertliği “Mohs sertlik skalası” ile belirlenir. Mine dokusu; Mohs sertlik skalasında 5. sıradadır. Mine dokusu sertlik açısından demir ve karbon çelik arasında yer alır.

YANLIŞ= Diş taşları temizlenirse dişler sallanmaya başlar, diş taşı dişi tutar, sallanmasını engeller.

DOĞRU= Diş taşı temizlenmediği için dişetleri çekilerek dişlerin sallanmasına neden olur. Diş taşı oluşumuna izin vermemek gerekir.

YANLIŞ= Dişlerimi fırçalarken dişetlerim kanıyor, bu nedenle fırçalayamıyorum. Diş fırçalarken dişetlerinin kanaması iyidir, pis kan akıtılmalıdır.

DOĞRU= Fırçalarken görülen kanama normal değildir. Dişeti kanaması dişeti hastalığının ve bazı sistemik hastalıkların en önemli belirtisidir. Vakit geçirmeden bir hekime başvurmak gerekir. Kanamadan dolayı fırçalamamak problemi daha da arttırır.

DİPNOT= Dişeti kanaması ağız kokusunun başta gelen sebeplerindendir. 6 ayda bir diş hekimi kontrolü ile diş ve dişeti sağlığınızı koruyabilirsiniz.

BONUS= Diş taşı temizliği sırasında çay, kahve, sigara vb. sebeplerle oluşan dış renklenmelerde temizlenir.  Daha temiz ve beyaz bir gülüşe sahip olursunuz.

SAĞLIKLI VE MUTLU GÜLÜŞLER DİLEĞİYLE

ACİL DURUMLARDA HIZLI BİLGİ ALMAK İÇİN HEMEN ARAYIN