Ağız Diş ve Çene Cerrahisi

Ağız Diş ve Çene Cerrahisi

Çene ve çevre dokularda oluşmuş kist ve benzeri diğer anomalilerin tedavi ve operasyonlarını, gömük yirmi yaş dişlerinin veya gömülü kalmış diğer dişlerin çıkarılma operasyonlarını,apikal rezeksiyon dediğimiz kök ucunda oluşmuş enfeksiyonların dişin çekimine gerek kalmadan alınmasını,implant uygulamaları ve çene eklem rahatsızlıklarının cerrahi operasyonlarını içeren, diş hekimliğinin en titiz çalışma gerektiren alanlarından biridir.

 

Apikal Rezeksiyon Nedir?

Kök kanal tedavisi veya rutin tedavilerle tedavi edilememiş dişlerin, kök ucu enfeksiyonlarının dudak veya yanak tarafından dişeti ve kemikten küçük bir açıklık oluşturularak enfeksiyonun kürete edildiği cerrahi girişimdir.

 

Diş Çekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler:

·         Çekim sonrasında bölgeye konulan tamponu 30 dk orada tutmalısınız. Böylece pıhtı oluşacak ve kanama kontrolü sağlanmış olacaktır.

·         Tamponu çıkardığınızda kanama devam ediyorsa tekrar temiz bir tampon koyarak ısırın. Kanama çok fazla ise doktorunuzla irtibata geçin.

·         Çekim bölgesini dilinizle kontrol etmeyin, dikişleri görebilmek için yanağınızı dudağınızı çekmeyin. Ağzınızı çok fazla açmayın. böyle hareketler kanamayı başlatabilir. Dikişlerde atma veya dişetinde kopma ortaya çıkabilir.

·         2 gün sigara ve alkol kullanmayın.

·         24 saat ağzınızı çalkalamayın.

·         Çekim bölgesinde oluşmuş pıhtının uzaklaşmasına sebep olarak yara iyileşmesini geciktirir ve ağrıya sebep olabilir.

·         Doktorunuzun reçete etmiş olduğu ilaçları tarif edildiği şekilde düzenli olarak kullanın. Beklenmeyen bir etki görülürse lütfen doktorunuzu arayın.

Diğer Hizmetler

ACİL DURUMLARDA HIZLI BİLGİ ALMAK İÇİN HEMEN ARAYIN