Estetik Diş Hekimliği

Estetik Diş Hekimliği

Dişte oluşan çürük ya da kırık sonucu madde kaybının çok fazla olduğu durumlarda, dişeti seviyesinin altındaki çürüklerde, kanal tedavili dişlerde dişin kırılmasını önleyip ömrünü uzatmak amacıyla dişin üzerine yapılan restorasyona kaplama denir.

Kaplama işleminde gereksinime göre farklı materyaller kullanılır.

Metal alt yapılı ve metalsiz kaplamalar: Metal alt yapılı kaplamalar dişeti çizgisinden gri görünen yansımalardan  veopak görüntülerinden dolayı daha çok arka bölgelerde kullanılırlar. Metalsiz porselen restorasyonlar daha çok estetik porselenler diye anılırlar.

 ZİRKONYUM PORSELEN KAPLAMALAR

Doğal dişlere benzer estetik beklentiler ile birlikte ağız içinde özellikle ön bölgelerde kullanılan materyallerin de estetik olmasına özen gösterilmeye başlanmıştır. Uzun yıllardır kullanılan metal destekli porselenler sistemlerde ışık geçirgenliğinin olmamasından kaynaklanan doğal görünümün sağlanamaması ve zaman zaman kişide alerjik vakalara neden olması ile beraber zamanla diş etlerinde grileşmelere neden olmalarından dolayı yeni alternatifler aranmaya başlanmıştır.

Zirkonyum, doku dostu olma özelliği ile diş hekimliğinde de kullanılmaya başlanmıştır. Diş hekimliğinde zirkonyumun kullanılması ile beraber, metal altyapıya yakın sağlamlık sağlanmıştır. Diğer materyaller gibi porselen altından yansımaması ve diş etlerinde renklenmeye sebep olmaması  ve korozyona karşı gösterdiği direnç zirkonyumun kullanımını artırmıştır.

ZİRKONYUM KAPLAMALARIN EN BÜYÜK AVANTAJI NEDİR?

Zirkonyum porselenlerin en önemli avantajı estetik oluşudur. Işık geçirgenlik özellikleri sayesinde doğal dişlerle tam bir uyum sağlanabilmektedir. Bu sayede mükemmel bir estetik sonuç elde edilebilmektedir.

DOĞAL DİŞLERE BENZER Mİ?

Altında metal yansıması olmadığından metal alt yapılı porselenlerde görülen yapay görüntü kesinlikle oluşmaz.

EMPRESS (FULL PORSELEN DİŞ)NEDİR?

Metal yada zirkonyum alt yapı kullanılmadan ,basınç altında sıkıştırılmış kristal yapılı seramik çekirdek üzerine cam seramik pişirilerek elde edilen, dayanıklılığı arttırılmış porselendir. Tamamı seramikten oluşur. Full porselen dişler de denilebilir.

Empress’ i hangi dişlere yaptırabilirim?

Estetiğin önem kazandığı ön bölge kesici, küçük azı dişleri ve bu bölgedeki tek diş eksikliklerinde empress diş kaplamaları yapılır.

Empress hangi dişlere yapılmaz?

Çiğneme kuvvetlerinin ve yan kuvvetlerin arttığı arka bölge dişleri olan büyük azılarda, yan yana birden fazla diş eksikliğinin bulunduğu ön ve arka bölge restorasyonlardaempress diş kaplamaları tercih edilmez. Bu durumlarda estetik ve daha yüksek dirence sahip zirkonyum diş kaplamaları ya da zirkonyum parçaları ile güçlendirilmiş E-MAX kaplamalar tercih edilmelidir.

 

Hangi durumlarda empress yapılır?

Beyazlatma ile sonuç alınamayan kanal tedavili dişlerde,

Pozisyon bozukluğu bulunan dişlerde,

Antibiyotik, fluor kullanımına ve yaşa bağlı renklenmelerde,

Doğumsal doku, şekil bozukluğu bulunan dişlerde,

Aralık diş dizilimlerinde,

Zamanla fiziksel ve kimyasal olarak aşınmış dişlerde,

Çoklu restorasyon gerekliliği ve gülüş tasarımında empress yapılabilir.

 

Empress mi? Zirkonyum mu?E-Max mi?

Her ikisi de metal alt yapı içermeyen güçlendirilmiş özel porselenler olmalarıyla mükemmel estetik ve biyolojik uyum sağlar. Üstün ışık geçirgenliği ve doğal görünümü nedeniyle empressler ön bölgede kullanılırken , estetik ve yüksek direnç taleplerinin bulunduğu durumlarda zirkonyumlar VE EMAXLER tercih edilir

Zamanla rengi, şekli değişir mi?

Renk ve şekli tüm özelliklerini korur.

 

Ağız içi dokularla uyumu nasıl?

Tüm yumuşak ve sert dokularla uyum içerisindedir, pürüzsüzdür, biyolojik olarak uyumludur.

 

Empress alerji yapar mı?

Kıymetsiz metal alaşımları bireylerde alerjik reaksiyona sebep olurken, full porselen olan empress her hangi bir reaksiyona sebep olmaz.Eski kaplamalarım, köprülerim diş etimde siyah gölgeler oluşturuyor, empress’in bu konuda avantajı var mı?Metal alt yapılı porselenlerde diş etinde metal yansıması söz konusudur; ancak empressler tamamen diş rengindedir. Diş etinizin sağlıklı pembe rengiyle uyum içerisindedir.

Diğer Hizmetler

ACİL DURUMLARDA HIZLI BİLGİ ALMAK İÇİN HEMEN ARAYIN