Porselen Lamina

Porselen Lamina

Porselen lamine, lamine diş, yaprak porselen, yaprak diş, porselen laminate veneer olarak da adlandırılan, porselen laminalar estetik diş hekimliği uygulamalarının en çok tercih edilenidir.  Porselen laminalar, estetik amaçlı olarak, özellikle ön grup dişlere uygulanabilen çok ince porselen kaplamalardır.

 

Tedavinin esası, dişlerin sadece ön yüzeylerinden çok az miktarda malzeme kaldırılarak, üzerinin laminate porselen (laminate veneer) kaplamalar uygulanmak suretiyle mükemmel renk ve doku uyumlu estetik dişler ile kaplanmasıdır

 

Porselen laminalar, estetik diş hekimliğine olan talebin artması nedeniyle, bireylerin estetik olmayan ön dişlerinin düzeltilmesi istemiyle diş hekimlerine başvurması sonucu; dental seramiklerin ve yapıştırma teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte ortaya çıkmış, estetik açıdan memnuniyet verici, fonksiyonel, diş ve çevre dokularla uyumlu bir diş tedavisi yöntemidir.

 

PORSELEN LAMİNALAR KİMLERE YAPILABİLİR

Porselen lamineler, estetik amaçlı diş tedavileri olmakla birlikte, her estetik diş tedavisi isteyen kişiye uygulanması mümkün değildir. Porselen lamine tedavisi yapılabilecek durumları şöylece özetleyebiliriz.

 

Renklenmelerin varlığında (Beyazlatmaya rağmen estenilen beyazlığa ulaşılamayan veya ulaşılamayacak lekelenmelerde. Özellikle florozis, yaşlanmaya bağlı olarak diş renginin koyulaştığı durumlar, endodontik tedavi sonrası meydana gelen renklenmeler, antibiyotik lekelenmesi, hipokalsifikasiyon, tetrasiklin lekelenmesi vb), Mine defektlerinin varlığında,

Aralıklı (diestema) dişlerin varlığında, Ortodontik tedaviyi gerektirmeyecek kadar hafif çapraşıkların ve diş eğriliklerinin varlığı halinde, Özellikle yaşa bağlı olarak, zamanla sararmış ve madde kaybına uğrayarak boyutu küçülmüş dişlerinden memnun olmayıp, genç bir görünüme sahip olmak istenmesi halinde, Ön dişlerde kırık, çürük gibi nedenlerle oluşan madde kayıplarının varlığı halinde, lamine diş tedavisi uygulanabilir.

Ancak, 18 yaşından küçüklere, çene bozuklukları olanlara, tırnak yeme, kalem ısırma gibi kötü alışkanlıkları olanlara veya ileri derecede dişeti çekilmesi olanlara porselen lamina uygulanmaz.

 

PORSELEN LAMİNELERİN AVANTAJLARI NELERDİR

Porselen lamina veneerler, diğer tedavi seçeneklerine göre daha estetik özelliklere sahiptir. Çürük, kırık, yaşa bağlı aşınma ya da yapısal bozukluklardan dolayı, bireyin kendisinden emin olarak gülümseyemediği durumlarda, lamine uygulamasıyla doğal bir gülümseme kazandırılır. Porselen çok ince bir tabaka halinde hazırlandığı için ışığı geçirmesi ve yansıtması doğal dişe çok yakındır. Bu nedenle, mükemmel bir estetik görüntü verir. Dişlerin gereğinden fazla küçültülmesine gerek kalmaz. Dişlerin doğal yapısı bozulmaz, diş dokusu maksimum düzeyde korunmuş olur. Klinik çalışma süresi kısadır, hastaların stresini azaltır ve zamandan tasarruf sağlar. Aşınmaya karşı direnci yüksektir. Yapıştırma sonrası tutuculuğu iyidir. Preperasyon mine düzeyinde ya da çok az dentini içine aldığı için anesteziye gerek yoktur. Porselen yüzeyleri son derece pürüzsüz olacağı için sigara, kola, kahve ve benzeri sebeplerden kaynaklanan lekelenmeleri ve diş taşı oluşumlarını en aza indirir. Sağlam, renkleri değişmeyen ve mukavemeti yüksek malzemeden üretilir.

 

LAMİNA PORSELENLERİN DEZAVANTALARI NELERDİR?

Diğer diş tedavisi seçeneklerine göre sağlık ve estetik açısından üstünlükleri vardır. Ancak, tedavi fiyatı daha yüksektir. Hassas tekniktir. Bu nedenle, hem diş hekimi, hem de çalışılan laboratuar bağlamında, özel ve teknik bir çalışmayı ve uzmanlığı gerektirir.

Diğer Hizmetler

ACİL DURUMLARDA HIZLI BİLGİ ALMAK İÇİN HEMEN ARAYIN