Telsiz Ortodontik Tedavi (Şeffaf Plak)

Telsiz Ortodontik Tedavi (Şeffaf Plak)

Ortodontik tedavilerdeki en son teknolojilerden biridir. Hastaya özel yapılmış şeffaf plaklar ile dişleri düzeltmek için uygulanan telsiz ortodontik tedavidir. Şeffaf Plak tercih edilmesinin en önemli sebebi, işlerin çapraşıklığı düzeltilirken ortodontik tedavi gördüğünüzün belli olmamasıdır.

 

Şeffaf Plak tedavisinin öncesinde, tedavi sonu görülebilir mi?

 

Evet. Bilgisayar ortamında oluşturulan sistem ile tedavinin sonunda nasıl olacağını 3D- üç boyutlu olarak görebilirsiniz.

 

Şeffaf Plak tedavisinin en büyük avantajı (yararı) nedir?

 

En önemli sayılabilecek avantajı, günlük yaşantınızı katiyen olumsuz etkilememesi olacaktır. Çıkarılabilir seri halinde şeffaf plaklardan oluşan görünmez ve size özel üretildiği için tedavi sürecinde istediğiniz gibi gülebilirsiniz.

Bir şey içerken, yemek yerken ya da diş fırçalarken plaklarınızı zahmetsizce çıkartabilir ve istediğiniz yemeği yiyebilirsiniz.

Tedavi metal kullanılmadan ve yumuşak plaklardan oluştuğu için diş ve diş etlerinizi rahatsız edecek hiçbir şey olmaz.

 

Herkesin yaptırması mümkün müdür?

 

Şeffaf plak tedavisine uygunluğunuzu sadece doktorunuzun muayenesinden sonra kesinleşir. Orta ve hafif diş çapraşıklıkları şeffaf plak tedavisi ile giderilebilir. Dişin çekilmesi şart olan bir ortodontik tedavinin şeffaf plak ile tedavisi yapılamaz. Teknoloji gelişip ilerlediğinden çekimli tedaviler de şeffaf plak ile tedavi edilecek duruma gelecektir. Çalışmaları sürmektedir.

 

Şeffaf plakların takılma süresi ne kadardır?

 

Şeffaf plakların bir gün içinde yaklaşık 20 saat takılması şart olup yalnız yemek yenilen esnada çıkartmak gerekir. Bunlardan başka en fazla 1 veya 2 saat çıkarabilirsiniz.

 

Bir şeyler içerken şeffaf plakları çıkartmak gerekir mi?

 

Normal sıcaklıkta ya da serin içecekler içilebilir. Ancak kahve gibi sıcak içekler kullanırken çıkartılması gerekir. Şeffaf plakları thermoplastik olduğundan dolayı sıcakta deforme olabilir.

 

Ağızdaki şeffaf plakları diğer insanlar fark eder mi?

 

Tedavi olan hastalar, kendileri söylemedikleri sürece kimsenin ağızlarında plak olduğunu fark etmediğini söylemişlerdir. Birçok hasta, yemek yerken plağı çıkarttığında arkadaşlarının “Ağzında bir şey mi vardı?” diye tepki verdiklerini söylemektedir.

 

Şeffaf plakların bakımı nasıl yapılır?

 

Günde iki defa ılık su ile diş fırçası yardımıyla temizliği yapılır.

 

Normal diş teli ile mi yoksa Şeffaf Plak ile mi tedavi daha kısa sürer?

 

Tedavi süresi vakaya göre değişir. Bilgisayar teknolojisi kullanıldığı için şeffaf plak tedavisinde hareket istenmeyen bölgeye kuvvet uygulanmaz. Hafif ve orta çapraşıklıklarda kullanıldığı için şeffaf plak tedavi süresi, normal ortodontik tedavi süresine göre daha kısa olabilmektedir.

Gözlemlenen hastalarda şeffaf plak tedavisi gören hastaların tedavinin bitim süresiyle ilgili bir kaygıları yoktur.

 

Şeffaf Plak tedavisinden önce bir hazırlık yapılması gerekir mi?

 

Tedavi öncesinde ağız içi bakımının yapılıp tüm çürük dişler ve diş taşlarınızın temizlenmesi şarttır. Sizin durumunuza bağlı olarak doktorunuz, şeffaf plak tedavisi yapılmadan 20 yaş dişlerinizin çekilip çekilmeyeceğini söyler. Daha sonra ölçü alınıp yapımına başlanır.

Diğer Hizmetler

ACİL DURUMLARDA HIZLI BİLGİ ALMAK İÇİN HEMEN ARAYIN