Aralikli Dişler (Diş Arasi Boşluklar)

//Aralikli Dişler (Diş Arasi Boşluklar)

Dişlerin arasında meydana gelen boşluğa diastema denir. Diastemalar gülüş estetiğini oldukça olumsuz etkilemektedir.Bunun en önemli sebebi  gülümseme sırasında oluşan iki dişin arasındaki boşluğun yarattığı karanlık görüntüdür.

 

Diş Arasındaki Boşlukların Giderilmesi:

  • Bonding tedavisi ile bu boşluklar estetik bir şekilde ortadan kaldırılabilir.

 

  • Ortodontik tedavi ile dişlere belli oranlarda kuvvetler uygulanarak dişler birbirine yaklaştırılır. Bu tedavi ile aynı zamanda uygun olmayan alt üst çene ilişkisi varsa düzeltilir. Bu sayede sağlıklı bir çiğneme düzlemi de elde edilmiş olur. Ancak bu işlemin uzun zaman alması gibi önemli dezavantajları vardır.

 

  • Kompozit Lamine Teknik ;sisteminde dişlerin yerinde herhangi bir değişiklik yapılmaksızın restoratif materyaller ve bonding dediğimiz özel güçlü yapıştırıcılar ile aralıklar kapatılır. Sistem oldukça basit ancak bir o kadar da hassasiyet gerektiren bir uygulamadır. Diş yüzeyleri herhangi bir aşındırma yapılmadan önce temizlik ile artıklar uzaklaştırılır. Ardından yapıştırıcı ajanlar diş yüzeyine uygulanıp aktive e Kompozit laminate teknik çok geniş olmayan aralıkların kapatılmasında uygulanan en uygun yöntemlerdendir. Uzun dönemde dolguda meydana gelebilecek herhangi bir harabiyet sonradan küçük müdahaleler ile düzeltilip tekrar cila yapılıp ilk günkü haline getirilebilir.

 

  • Porselen Laminate Teknik; daha büyük aralıkların kapatılması ve daha iyi bir dişeti uyumunun sağlanabilmesi gerektiğinde uygulanmaktadır. Yapılacak işlem öncesinde dişlerde gerekli minimal düzenlemeler yapılıp ölçü alınır ve alınan ölçüden laboratuar tarafından özel lamine porselenler üretilir. Oldukça ince olan bu porselenler özel yapıştırma sistemiyle dişlerin üzerine uygulanır. Bu sistemde elde edilen estetik kompozit teknik yöntemine göre her zaman daha başarılıdır. Fakat kırılgan özellikte olan bu materyalin direncini arttırmak için bazen diş dokusundan daha fazla aşındırma yapma gereksinimi ve kırılırsa da tamir edilemez oluşu tekniğin en büyük dezavantajlarıdır.
2018-03-11T16:16:18+00:00