Süt Dişleri

Süt Dişleri

Süt Dişlerinin Yerine Nasılsa Yenisi Gelecek Demeyin!

Süt dişlerinin birinci görevi çocuğun beslenmesini sağlamak, ikinci ve bir o kadar önemli diğer görevi ise kendilerinin yerine gelecek olan daimi dişlerin yerini koruyarak doğal yer tutuculuk ve daimi dişe rehberlik yapmaktır. Yani daimi dişler nereye çıkacaklarını önlerindeki süt dişi kökünü gördüklerinde anlarlar ve o kökün hareketini takip ederler.

Süt dişi erken çekildiği zaman oluşan boşluk,  dişlerimizin sonsuza kadar yapacağı daimi ileri ve aşağı hareketi sebebiyle kapanmaya başlar ve hem yer kapandığı için doğal yer tutuculuk fonksiyonu ortadan kalkar hem de rehberini kaybeden daimi diş artık nerden nereye hareket edeceğini bilemez. Bu tür erken süt diş kayıpları ve hatta daimi dişlere tutulan alanın küçülmesine sebebiyet veren süt dişi çürükleri de ortodontik sorunların oluşmasına sebep olur. Çocuğun ileride ortodontik tedavi (teltedavisi) görmesine zemin hazırlar.

Sonuç olarak süt dişleri çocukların beslenmesine, konuşmasına yardımcı olurken daimi dişlerin yerine yerleşmesine de rehberlik eder.  Tedavi edilemeyecek derecede hasara uğramış süt dişlerinde çekimin gerekli olduğu durumlarda ‘yer tutucu apareyi’ yapılarak çekim boşluğu korunur. Zamanından önce kaybedilmeyip fonksiyonlarını sürdürebilmeleri oldukça fazla öneme sahiptir.

Unutulmamalıdır ki daimi dişler ağız içine sürerken çürük sayısının fazla olduğu, çürük yapan bakterilerin bolca bulunduğu bir flora yeni çıkan dişlerin çok daha erken çürümesine sebep olur.  Süt dişlerindeki çürükler kalıcı dişlere de zarar verir. Sağlıklı dişlere sahip olmak için rutin muayeneler ve iyi bir ağız bakımı küçük yaşlardan itibaren başlamalıdır.

ACİL DURUMLARDA HIZLI BİLGİ ALMAK İÇİN HEMEN ARAYIN